Нова стъпка по стъпка карта за мекотели

Нова стъпка по стъпка карта за мекотели

Нова стъпка по стъпка карта за мекотели

Blog Article



Към храносмилателната система се развиват слюнни жлези и черен дроб, а към кръвоносната система се развива сърце. Дихателната система при водните мекотели е съставена от кожни хриле, а при сухоземните от бял дроб. Отделителната система е съставена от бъбреци, които представляват видоизменени метанефриди. Единия им край е свързан с околосърцевата торбичка, от която приемат непотребните вещества. Другият им край се отваря в мантийната празнина, където веществата се изхвърлят. Нервната система е изградена от няколко чифта ганглии, разположени в различни части на тялото и свързани помежду си чрез нервни връзки. Имат добре развити сетивни органи.

може да развие съпътстващ обрив, който прилича на екзема

Поголемиот број на мекотели се разделно полови, а помал се хермафродити.

Нервните системи на безрбетниците воопшто (и особено мекотелите) се многу различни од оние на 'рбетниците како рибите, птиците и цицачите. Некои мекотели, како лушпите од забите и двовалвите, поседуваат кластери на неврони (наречени ганглиони) наместо вистински мозок, додека мозокот на понапредните мекотели како цефалоподи и гастроподи е обвиткан околу нивните хранопроводници наместо изолирани во тврди черепи.

Ракообразните и мекотелите се ловят от крайбрежните рибари с помощта на прости методи. Омари, например, със саксии със стръв, които се потапят в морето и редовно се проверяват. Също така, не всеки уловен омар стига до пазара, тъй като минималният размер на животните е точно определен.

Продължете да четете, за да научите как да разберете дали вие или ваш любим човек може да имате това състояние и какво можете да направите, за да предотвратите предаването му на други.

Изглед Направи сметка Најава Лични алатки Направи сметка

Сухоземните охлюви имат къща с черупки. Главоногите са свързани с охлювите и мидите, но се различават от тях по своята анатомия. При някои главоноги в тялото има така наречения скелет, състоящ се от варовик или хитин, която действа като вътрешен скелет

Значителна част от охлювите обединени в подклас Белодробни охлюви дишат с бял дроб. Подобно на ктенидиите той също представлява част от мантията, богато снабдена с кръвоносни съдове. Самостоятелен отвор го свързва с външната среда.

По-голямата част от видовете притежават характерен орган на храносмилателната система – радула, която не се среща при другите типове животни.

За дигестивниот систем е карактеристично постоењето на орган, наречен ренде во почетниот дел на дебелото црево, кое служи за обработка на храната.

В резултат на торзията мантийната празнина отива напред, а плевровисцералните конективи се кръстосват. При това десните органи на мантийния комплекс се редуцират, а левите се развиват усилено.

Повеќето полжави, главно, ползат со стапалото. Тие се жители на слатките и солените води, а некои од нив живеат и на копно;

Двойни мекотели Те се различават както по външен вид, така и при липса на активен апарат за вграждане. Тези безобидни заседнали животни лежат на дъното на морето, покрити, за да защитят тялото отгоре и отдолу с две черупки, които са прикрепени върху мекотели два мускулни връзки отпред и отзад.

Report this page